SWEDEN 2016 | DAY 3

27. september 2016 at 23:49 | crazyjull |  Trips

Poznámka: Informace, který se týkají zemí, které jsem navštívila, budou v kurzívě, růžově. Místa, které jsme navštívili budou tučně napsané. Sweden day 1 | Sweden day 2

Druhý den v Neděli ráno jsem zjistila, jak hnusné tam mají i snídaně. Ale actually whatever. Co je hlavnější, zjistila jsem, že pořád dost bojuji se sociophobií a že celý ten trip nebude přesně jak jsem si představovala. Ale opakovala jsem si to hlavní, užij si to. Nehodlala jsem za to utratit money, abych potom celou dobu řešila emotions (damn Nikki, zase kvůli tobě mluvím anglicky).

Celý den jsme strávili v městu Göteborg [Jeteberg]. V celém Švédsku mají jen tři města tramvaje Göteborg, Stockholm a Malmö. S tímže v Malmö jezdí historické. Prvně jsme šli do parku Slottskogen podívat se na tuleně, tučňáky a losa. Park byl nádherný, lépe upravený než u nás. To bylo jen chvilková procházka, pak jsme se vrátili do busu a přejeli most Älvsborg bridge.Älvsborg bridge byl postavený podle Golden Gate (San Francisco). Tím jsme jeli k ostrovu Björkö. Tam jsme dojeli trajektem a pak zůstali nějakou tu dobu v přístavu.

Cestou v busem do Göteborgu bylo pár zajímavých míst, které jsme viděli. Na náměstí Drottningtorget jsou tři sochy pojmenované Dröm- v angličtině Dream. Sochy vytvořil Jaume Plensa. Dále je zajímavá například budova The Lipstick Tower. Říká se jí tak, protože vypadá jako rtěnka (obvi).

Někdy kolem třetí hodiny jsme navštívili Volvo muzeum. Značka auta Volvo pochází ze Švédska (again obvi). Tam mě to zas tak nebavilo, protože volvo jako značka se mi nějak zvlášť nelíbí a upřímně radši bych si prohlížela město, než chodila po muzeích. V muzeu můžete najít například auto speciálně pro ženy, nebo auto vyrobené z lega. Jinak u toho auta z lega jsou normální gumy, jsme to zkoumali. A to speciálně upravené auto pro ženy jsem absolutně přehlídla. V autě speciálně pro ženy jsou potahy s více barvami, či opěrky pro culík.

Všude ve Švédsku si někde můžete půjčit kolo- jako například uprostřed města (to by tady asi jen těžko šlo). Naší předposlední zastávkou toho dne bylo muzeum Universeum. Prvně jsme si prošli tropy, a pak jsme se tam mohli projít sami. Povedlo se mi tam snad čtyřikrát skoro uklouznout a to na těch samých místech. Viděla jsem tam třeba lenochoda, nějaké ptáky a pavouky. A ryby. Jako kdybych byla Švédka, tak pěkný, ale zase musím říct, že mě zajímají jiná místa, když jsem takhle v cizí zemi. Jediné, co mě tam fakt zajímalo bylo frappé, protože už jsem nutně nějaké potřebovala, jak jsem byla unavená z té dlouhé jízdy busem první/druhý den. Ale nakonec jsem si ho nedala, protože nás čekal zábavný park Liseberg. Tramvaje a autobusy ve Švédsku jsou modro-bílé.

Cestou z Universea vejdete takovou bránou, kde je napsaný Liseberg a tam začíná chodník slávy- slavných lidí, kteří navštívili tento zábavný park. Na chodníku slávy najdete třeba Rolling Stones, Alberta Einsteina, Whitney Houston, Edith Piaf, Michaela Jacksona, švédskou skupinu Abba a další kteří mi už nic neříkají. Vstupné jsme platili nějak 95sek (v českých krát 3= 285kč) a kupovali jsme si tam čtyři lístky (jeden za 20sek=60kč). Pokud chcete na více atrakcí, tak je lepší si koupit plato 16lístků, v tom máte i dva kola štěstí- to stojí asi 300sek=900kč. Nebo náramek a ten stojí snad přes 400sek (1200kč), ale to už nevím přesně. V celém areálu máte spoustu kol štěstí, kde můžete vyhrát veliká balení brambůrků a čokolád. A také tam hned na začátku rozdávali sušenky zadarmo. A ano byli jsme tam asi pětkrát, ale to až po Helixu.

Naše skupinka čtyř šla jen na jednu atrakci a to na horskou dráhu postavenou v roce 2014 jménem Helix. Řeknu Vám to takhle- já se strašně bojím nehod a vždy když vidím nějaké takovéhle věci, tak mluvím o smrti. To Vám asi dokazuje, že jsem nikdy předtím nebyla ani na dětské horské dráze. Tak hned po vstupu jsme se tam rozhodli jít, s tím že mě se strašně chtělo na malou, ale nenašli jsme záchodky, takže jsem se za a) bála, že umřu a za b) bála, že to jaksi nezvládnu s té další strany no. A to nemluvím o tom, že jsem se modlila, ať se nepozvracím. Zatímco jsme stáli frontu, já úplně vyděšená, tak za mnou stála tak desetiletá holka, co tam poskakovala a byla úplně v pohodě. Jakože, how? Fronta mohla trvat asi tak dvacet minut max a to jsme tam pořád chodili po schodech a po chodbičkách a vůbec jsme nevěděli, jak dlouhé to ještě je.

Když jsme se konečně dostali k tomu, panikařila jsem. Všechny věci jsme si museli odložit na poličky, tzn. mobil, peněženku, pas a tak dále. Takže jsem se ještě bála, že mi to ukradnou. Posadili jsme se a dali si přes sebe takovou tu věc, co vás tam drží (fakt nevím, jak to nazvat no). A já doufala, že mě prostě vyhodí. A najednou jsme jeli a to jsem prostě zařvala nee. Ne že by to pomohla a už jsem jela. Po první chvíli jsem si to i užívala, hodně jsem křičela a zavírala oči, ale najednou všechny moje starosti byly pryč. Tedy až na tu, kdy si moje mysl usmyslela, že tu umřu. Jako bylo to skvělý, ale když jsem byla po třetí hlavou dolů, tak jsme fakt doufala, že už to bude za chvíli v pohodě. Helix trvá přes dvě minuty, má něco přes 1300m délky a 52 metrů je nejvyšší bod. Upřímně, to byla asi ta nejodvážnější věc, kterou jsem udělala a to k tomu počítám jít v noci na záchod, protože u nás máme fakt creepy schody. Takže je jasné, že hned jak jsem přijela domu, tak jsem si našla video té horské dráhy a ukazovala to všem, kteří se zeptali na Švédsko. A to i z dat- a to nemám ani jeden giga. Btw. kdybyste se náhodou chtěli podívat na zajímavé video, jak vypadá jízda na Helixu... Btw number two, ten song z toho videa tam pouštěli celou dobu čekání, takže to docela dodávalo na atmosféře.

Další atrakce tam byly třeba dřevěná horská dráha Balder, volný pád AtmosFear (na tom bylo pár spolužáků a říkali, že to bylo v pohodě, až na to čekání nahoře), ruské kolo Liseberg Wheel, Mechanica- na to jsme se dívali chvíli a to vypadalo fakt nechutně. Dále dvě vodní atrakce a pak už si pamatuji jen Gasten Ghost Hotel, což by měl být dům strachu (60sek=180kč, platí se odděleně, ne za lístky). AtmosFear je nejvyšší volný pád v Evropě s 116 metry.

Pak už jsme se tam s Bárou, Filipem a Janou jen procházeli a případně si došli pro další sušenky. Btw. pokud tam někdo půjdete a budete si chtít koupit cukrovou vatu, tak je absolutně obrovská, stojí 30sek a už cukrovou vatu už tak tisíc let nechci vidět. A co mě trochu mrzelo, že jsem tam nenašla ani jediný obchod se suvenýry, všude jen kola štěstí na tomblerone a další sladkosti. Jinak to byl asi jeden z nejlepších dnů tam. :) Jinak fotky budou, ale ve photobook článcích.

 

Be the first one to judge this article.

Poll

I was here...

» ♥ «

Comments

1 ejnyt-world ejnyt-world | Web | 28. september 2016 at 8:02 | React

Páni, o Švédsku poslední dobou čtu hodně článků a čím dál víc se mi líbí! Ten zábavní park vypadá suprově, ale já bych to tam asi nedala :D Max nějakej pomalej dětskej kolotoč.. Ne fakt, obdivuju tě za tu horskou dráhu! :D Děkuju za komentář na mém blogu:) Moc se mi líbí tvůj styl psaní! Určitě se ještě ukážu^^ :D

2 Daisy Daisy | Web | 28. september 2016 at 9:09 | React

Tak to je super! Do Švédska bych se také ráda podivala a tvůj článek mi odkryl zase o kousek víc z této kouzelné země. O tom, že je tam nějaký zábavní park jsem třeba netušila :). Ani, že tam jezdí tramvaje :D. Super článek!

3 V. V. | Web | 28. september 2016 at 9:11 | React

Tak to ti závidím, Švédsko je kouzelná země! ^^ Už se těším až uvidím ty fotky. :3

4 Wek Wek | Web | 28. september 2016 at 10:29 | React

Juj, Švédsko! *-* Vždycky jsem se tam chtěla jet podívat a jak čtu, jak moc sis to tam užila (?), hned tam chci jet xD Přišlo mi, že jsi tam potkala/viděla nějak moc zvířat, jestli se nemýlím :D
Mám podobný problém, jako jsi měla ty. Taky mám strach z horské dráhy a to ani nemluvím o všem, co jezdí rychleji než takoví ti Kačeři, nebo co to je, jak to jezdí pořád dolů a nahoru :D Každopádně ani přes přesvědčování a zážitky nesednu na žádné rychlý kolotoč (počítám do toho i řetízkáč xD) Prostě jsem takový velký strašpytel, ale alespoň sis to tam užila a tvá hlava (?) pochopila, že opravdu nevypustíš duši :D

Btw. Pokud bys měla zájem a souhlasila s věcmi ohledně pravidel a různých blbostí, ráda bych s tebou navázala jakési pomyslné přátelství mezi blogy - AFFS :D Dej vědět, jak jsi se rozhodla :)

5 Bestinblack Bestinblack | Web | 28. september 2016 at 13:46 | React

Ah, já ti Švédsko tak moc závidím! Doufám, že se tam jednou také podívám, protože je to nádherná země, obecně ty "studenější a ledovější" jsou mi blíže. :) Je vidět, že sis to tam musela vážně užívat. :)

6 Monica. Monica. | Web | 28. september 2016 at 13:58 | React

Tyvolee, to video! Musím se přiznat, že jsem nikdy na horské dráze nebyla (pokud nepočítám takový mini cosi v Prateru ve Vídni), ale hrozně bych chtěla na něco tak bláznivýho a šílenýho. Každopádně jsi dobrá, žes to zvládla! :D A s těma muzeama ti naprosto rozumím. Přijde mi úplně divný chodit do muzeí v cizích zemích, když to můžu i v Česku...

7 Ella Ella | Web | 28. september 2016 at 16:29 | React

Tak to ti moc závidím! Moc bych chtěla Švédsko navštívit. Já na horské dráze byla jednou (a naposled :D)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama