Moje první brigáda

9. august 2015 at 10:25 | Crazy Jull |  My life
Hello,
tyhle dva týdny jsem chodila na brigádu. Tam jsem se dostala přes moji babičku, protože tam pracuje a v té firmě berou jen členy rodiny. Jelikož pán, který se dělí o kancelář s mojí babičkou má volno, mohla jsem být většinu času tam. Ráda bych se tedy s vámi podělila o moje zkušenosti z brigádou.


Co jsem vlastně dělala? 
Administrativu v účtárně. Často jsem scanovala faktury a přiřazovala je k číslům v počítači. Scanovala jsem dokonce i důležité dokumenty pro majitele firmy. Kontrolovala jsem faktury, orazítkovala jsem faktury, zakládala jsem faktury. Měnila různé údaje v počítačích, kontrolovala cesťáky. Někdy jsem něco okopírovala nebo vytiskla.

Jaký byl můj první den? 
Nejprve jsem se strašně bála, že tam něco pokazím. Naštěstí jsem tam měla babičku a mámy kámošku ze základky. První mě nechaly kontrolovat faktury, což bylo lehké a postupně mi dávali o něco lehčí úkoly. Ostatní lidi jsem tam neznala, a tak jsem byla nejistá, ale postupem času jsem si o nich udělala svůj názor a některé si velmi oblíbila. No a některé zase méně- ale to se děje všude.

Co mě nejvíc bavilo? 
Každý den byl o trochu jiný, ale někdy mě něco bavilo víc a jiný den zase vůbec. Kdybych měla říct za všechny ty dny jedinou práci, tak to bylo asi kontrolování faktur. Bylo to lehké, zapojovalo to dost mozek a nemusela jsem tolik přemýšlet nad jinými věcmi, jako když jsem stála u scanu a nedělala nic jiného, než otáčela papíry a tiskla pořád to samé tlačítko.

Co mě vůbec nebavilo? 
Rozhodně měnit údaje na počítači. Pořád jsem jen klikala myší a opravovala to samé, a když už po stopadesáté měníte datum, fakt vás to omrzí.

Jaký byl hlavní důvod mé brigády? 
Jako každý jiný člověk jsem si chtěla vydělat. Zprvu jsem měla dostat obyčejný plat, byla jsem ráda za to "málo". Nakonec jsem dostala o dost víc, než jsem měla. Musím říct, že jsem vděčná velkorysosti firmy. Další byly rozhodně zkušenosti. Po této brigádě si dokážu představit jak pořádná faktura je. Jasně, že předtím jsem věděla, že je to papír a na tom jsou údaje o platbách, ale teď vím, co všechno k tomu jednomu papíru může patřit. A kolik ten jeden papír zabere času. Vím, co očekávat o takové práce. Posledním důvodem byl, že každý radši vezme člověka, který má v životopise napsáno, že pracoval v účtárně než na záchodcích v McDonaldu. Prostě to z ní lépe.

Chtěla bych být účetní po této zkušenosti? 
Naprosto ne. Jako brigáda je to super, hodně se toho naučím o pracovních podmínkách v účtárně a přiučím se i pár dovednostem, ale mě by tato práce nebavila. Prakticky to je pořád dokola to samé. Mě baví různorodá práce, kde nemusím sedět jen v kanceláři. Právě proto mě přitahuje novinařina, můžu psát kdekoliv, můžu poznat nové lidi, kultury, fakta, státy. V této práci ale ne.

Komu bych tuto práci doporučila? 
Určitě lidem, kteří mají radši poklidná místa, nevadí jim trocha té matematiky, umí pracovat se scanery, kopírkami a podobnými stroji (což se naučíte tak do pár minut, takže v poho). Také musejí být trpělivý a umět zvážit, jaký způsob vyřešení problémů je nejlepší, protože v účtárně budete hodně pracovat i s různými (někdy) komplikovanými systémy.

Co bych poradila budoucím brigádníkům? 
Rozhodně se nebojte. Ty lidi, se kterými budete pracovat, vědí, že jste tam poprvé a budou se vám snažit pomoc. Přeci jen každý musí nějak začínat. Pokud si nebudete vědět rady, neptejte se ihned, ale trochu o tom popřemýšlejte. Samozřejmě ne hodinu, ale třeba minut, maximálně pět minut. Já totiž často tím přemýšlením ten problém vyřešila. Pokud nic nevyřešíte, v klidu dojděte za někým, kdo tam pracuje a srozumitelně se ho zeptejte. Hlavně ne narychlo, nebo hystericky, protože vám stejně potom neporadí, protože vám neporozumí. Pokud si nejste něčím jisti, radši se optejte, dělejte to pomaleji, ať něco hned nepokazíte. A když už jste něco udělali, nebojte se to říct. Jim se taky stane někdy nějaká chyba. Navíc to může být třeba chyba systému (pokud pracujete s nějakým strojem) a ne vaše. Tak jsem na to třeba doplatila já, bála jsem se něco říct, a pak jsem celou hromadu musela scanovat znovu. Takže vím, o čem mluvím. :) Jednoduše řečeno, buďte v pohodě!

Byli jste někdy na brigádě? Kde a jak vás bavila?
Je t'aime.
-CrazyJull
 

1 person judged this article.

Poll

I was here...

» ♥ «

Comments

1 Beatricia Beatricia | Web | 9. august 2015 at 23:05 | React

To je výborná životní zkušenost a pomůže při hledání budoucího zaměstnání. A navíc, každá korunka se hodí. ☼☼☼

2 Lily Love Lily Love | Web | 10. august 2015 at 14:11 | React

Taky mám ted brigádu,kde pracuju na počítači a taky jsem se strašně bála,že to celé zkazím :D Měla jsem vlastně něco podobného jako ty,velice klidné místo,ale jako zaměstnaní bych to v životě nechtěla :D

3 Chloé Chloé | Web | 10. august 2015 at 14:13 | React

Podľa mňa si mala celkom dobrú brigádu, avšak by som sa asi bála, aby som niečo nepokazila, keby robím s nejakými dokumentami :) Ja žiadnu brigádu nemám

4 Lenka Lenka | Web | 12. august 2015 at 13:03 | React

Ty jo, to je taková moje brigáda snů! Ty se hrozně máš :) já vždycky končím ve fabrice, už jsem o tom taky psala článek, jestli si ho náhodou nečetla :) to je o něčem jiném :D

5 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 15. december 2015 at 23:50 | React

Čtu to trochu pozdě, ne? :D Ale bezva článek, skvělá zkušenost. :)
Já teď taky mířím kamsi na brigádu, tak uvidíme. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement